23 / 11 / 17
Квадрат 500, София
Квадрат 500, София
Международна конференция за ролята на България в дигиталната трансформация на Европа
В днешно време, цифровите технологии и интернет имат все по-засилена трансформираща роля върху икономиката, а в този контекст, иновациите са от основно значение за успешното икономическото развитие. Поради тази причина, създаването на стимулираща среда, която да позволи на цифровата икономика да развие и разшири възможностите за интернет компании и стартиращи фирми, както и за бизнеса и обществото, е определено като ключова цел както на национално, така и на европейско равнище.
Edit4tomorrow ще предостави форум за дискусия на високо равнище относно ролята на България в европейската дигитална трансформация, съответните национални и европейски политики, както и техните практически последствия за българската дигитална екосистема. Конференцията ще събере водещите стартъп лидери от България и Балканите, както и високопоставени правителствени лидери и служилите от Европейския съюз. Тя ще бъде проведена със специално участие на българския комисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел и Мат Бритин, директор на Google за бизнес и операции за Европа, Близкия изток и Африка.
Организирана в контекста на предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС през 2018, Edit4tomorrow ще предостави платформа за важен диалог относно бъдещата посока на цифровото развитие на ЕС и ролята на всички заинтересовани страни в това процес. В съответствие с приоритетите на българското председателство, EDIT4tomorrow, цели да насърчи разговора за регионалното въздействие на цифровата икономика и да разгледа възможностите за партньорство и сътрудничество на Балканите, като подчертае потенциала на регионалните стартъп екосистеми и мрежи за сътрудничество.
Конференцията е организирана като част от EDIT on the ROAD, тримесечен проект, организиран в партньорство с Google, обхващащ повече от седем ключови български града, с цел стимулиране на българската икономика чрез иновации и дигитални технологии.
Ускоряване на българската стартъп екосистема
Конференцията ще започне с разпознаване на българските дигитални пионери, поставили основите за трансформация на икономиката, както и на тяхната ангажираност да подкрепят процеса на укрепване на националната стартъп екосистема. В заключение на проекта EDIT on the ROAD, в тази своя първа част конференцията ще послужи и като място за представяне на резултатите от обширен изследователски проект, който картографира и изследва българската стартъп екосистема. Резултатите ще подчертаят постиженията и предизвикателствата в изграждането на екосистемата, както и ползите от съответните европейски фондове и програми досега. Констатациите и заключенията ще бъдат в основата на панелна дискусия, която ще има за цел да формулира конкретни препоръки как да се отключи допълнително потенциалът за иновации на българската икономика чрез цифрови технологии, както и привеждането й в съответствие с европейските приоритети за единен цифров пазар.
Дигиталната трансформация на Единния пазар на ЕС
Естонското, българското и австрийското председателство на Съвета на ЕС са определили като общ приоритет ускоряване на процеса на завършване на конкурентен и справедлив цифров единен пазар като източник на растеж и конкурентоспособност, който ще осигури по-добър достъп до дигитални инструменти и бързото навлизане на информационни и комуникационни технологии във всички сектори на икономиката. Този панел ще насърчи диалога между лицата, вземащи решения в ЕС, относно напредъка по основните стълбове на цифровия единен пазар, а именно достъпа до цифрови стоки и услуги, създаването на благоприятна среда с подходяща правна рамка и максимално увеличаване на растежа и потенциала на европейската цифровата икономика. Специално внимание ще бъде обърнато на това, как иновациите и предприемачеството могат да допринесат за успешното прилагане на инициативите на цифровия единен пазар.
Отключване на потенциала за стартъп сътрудничество на Балканите
В съответствие с приоритетите на Българското председателство, за да се ускори завършването на цифровия единен пазар, но и да се даде осезаема европейска перспектива за Западните Балкани, третата сесия на конференцията ще обсъди потенциала за регионално сътрудничество и цифрова свързаност на Балканите. Основавайки се на предишните панели, тази част от конференцията ще постави акцент върху опита на дигиталните пионери от Западните Балкани в ускоряването на технологични промени. Основна цел ще е очертаване на възможностите за сътрудничество и споделяне на опит между стартъп общностите на Балканите както и да се проучат начините, по които България може да се превърне в ключов партньор за дигитални иновации и икономически растеж в региона.
Дигитални предизвикателства: сигурност и поверителност на данни
Последната дискусия ще се фокусира върху някои от основните предизвикателства пред развитието на цифровата икономика. Чрез ангажирането на различни заинтересовани страни и експерти в областта на сигурността и неприкосновеността на лични данни, тази дискусия ще се стреми да определи методи и решения за управление и регулиране на данните, както и как да се отговори по-добре на нуждите за сигурност и поверителност на данни от страна на бизнеса, гражданите и правителството. Панелът ще се стреми да извлече заключения и да предложи препоръки за сътрудничество за справяне с тези предизвикателства чрез иновации и технологии.
(16:00 – 16:15) “Инициатива за панбалканско сътрудничество за дигитално развитие” – подписване на споразумение
Конференцията ще се проведе в панорамната зала на последния етаж в Квадрат 500. За гостите ще бъдат отворени изложбените зали на предпоследния етаж.
Вход за конференцията: от бул. „Васил Левски“
За повече информация относно конференцията, моля пишете ни на този email адрес. За медийни партньорства, моля свържете се с Русана Куманова.